piątek, 23 marca 2018

magazynowanie

Dom 133 m2 powierzchni użytkowej, zapotrzebowanie na EP 41,28 kWh/(m2*rok). W budynku planowany kocioł na paliwo stałe + kolektory słoneczne + wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i do tego zbiornik buforowy. Pytanie brzmi jak obliczyć pojemność zbiornika buforowegoZależy ile tego ciepła potrzebujesz i na jaki okres czasu ma wystarczyć przy określonej temperaturze zewnętrznej.
Znajomy pali w śmieciuchu, podgrzewa bufor 5500 litrów.Jak wyliczyłes Ep nie mając projektowego obciązenia cieplnego?
Jednego wzoru nie ma, wazne jest:
projektowe obciazenie cieplne,
temperatura zasilania
taryfa (godz.)tak jak pisałem w innym wątku, pojemność cieplna bufora w kWh (sprawdz czy sie nie pomylilem)W sunie to nie musi być kocioł gazowy. Jaki będzie najlepszy do bufora i jak policzyć ten bufor. A przy okazji jakie jeszcze poza zbiornikami buforowymi są systemy magazynowania ciepła ?
4,18*V*dT/3600
V-litryprzy doborze bufora należy przyjmować 80l na 1 kw mocy zainstalowanej. Przy pojemnościach między 40 a 80 litrów jakieś tam buforowanie oczywiście też występuje ale raczej się wtedy mówi o optymalizacji pracy a nie o buforze
dT - różnica temperatur
Pojemnosc cieplną bufora podajemy w kWh nie w kW.
Problemem nie jest obliczyc pojemnosc bufora a obliczyc ile energii jest potrzebne dla budynku dla najbardziej niekorzystnych warunków, czyli potrzebne jest projektowe obciązenie cieplne budynku, to jest podstawa i od tego musimy wyjsc do dalszych obliczeń.
co do kotła to policz ile energii uzyskasz z jednego załadunku
kg wsadu*ilość energii z kg* sprawność kotła

kociol dałbym trochę większy bo w czasie grzania bufora oddaje też cieplo na grzejniki, chyba że chcesz grzać na 2 załadunki

tak dobrana parę dopasuj do ilości godzin przez które ma oddawać ciepło
Do tego nie napisałeś czy masz wszędzie podłogówkę czy układ mieszany z grzejnikami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz